Düğün Elbisesi Nasıl Seçilir

Düğünler eğlenceli bir o kadar da zahmetli organizasyonlardır. Gerek düğünü yapanlar gerekse düğüne katılan misafirler hemen hepsi bu zahmetten az da olsa payını alır. Düğün sahipleri kendi zahmetlerine katlana dursun biz davetlilerin en büyük dertlerinden düğün elbisesi seçimi konusuna biraz değinelim. Yakın bir zamanda bir akrabanız yada bir arkadaşınız evlenecek ve siz de bu düğünde mutlaka yer almak zorundasınız ama henüz ne giyeceğiniz konusunda en ufak bir fikriniz yok. Sizlere düğün kıyafeti seçimi konusunda bir kaç tavsiye verelim. Elbise seçiminde bir kaç önceliğiniz olmalı. İsterseniz bir kaç ana başlık altında kısa cümlelerle anlatalım;

 • Düğün Yeri: Düğün elbisesi seçiminde düğün yeri çok önemlidir. Salon düğünü, açık hava yada kır düğünü elbise tercihleri de farklı olacaktır. Yoğun spot ışıkları altında kendini gösterebilen pullu yada gece elbisesi tarzında bir elbise salon düğünleri için uygunken açık hava yada kır düğünlerinde kendini doğal güneş ışığında daha iyi gösteren bir elbise seçimi isabetli olacaktır.
 • Düğün Zamanı: Düğünün kışın yada yazın, gece yada gündüz olmasına göre sizi üşütmeyecek, yada özellikle yaz günlerinde terletmeyecek kumaşlı bir elbise seçilmelidir. Yeri gelmişken düğünlük abiye seçilirken bir başka önemli nokta da şayet çok terleyen bir yapınız varsa teri  belli belli etmeyen renkte elbise seçmeniz yararınıza olacaktır.
 • Evlenecek kişilerin yakınlığına göre düğün elbisesi seçimi: Evlenecek kişilerin yakınlığına göre bir elbise seçmek gerekir. Düğün kardeşinizin oğlunuz yada kızınızın ise tüm gözler üzerinizde olacağından biraz daha gösterişli bir düğün abiyesi uygun olacakken, biraz daha uzak ikinci dereceden bir akrabanızın ise daha sade ama şık bir düğün elbisesi daha çok yakışacaktır.
 • Vücut şekline göre düğün kıyafeti seçimi: Yeri ve zamanı belirledikten sonra artık vücudunuza uygun modelleri belirlemeniz gerekir. Her vücut tipinde her elbise aynı durmayabilir. Bunun için Birkaç örnek verelim.
  Vücut Şekilleri

  Vücut Şekilleri

  • 1- Armut vücut tipine göre düğün kıyafeti seçimi: Daha ince belli kalça ve omuz kısmı geniş olan vücut tipidir. Armut vücut tipine uygun düğün kıyafetlerini straplez elbiseler, tek omuz açık olan elbiseler yada kolsuz elbiseler elbiseler arasından seçebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz geren nokta zaten geniş olan bölgeleri elbise ile daha da genişletmemek ve daha belirgein hale getirmemek. Pullu, parlak ve şifon gibi çok ince kumaşlardan sakınarak biraz daha bol, kalça ve basen bölgesinde vücuda daha az oturan, üst kısmında biraz dekolteli modeller armut vücut şeklinde daha şık durabilir.
  • 2- Elma vücut tipine uygun kıyafet seçimi: Elma tipi vücutta üst göğüs ve karın bölgesi tombul bacak ve basen ince olduğundan seçilen elbisenin dikkati üst kısımdan çok alt kısma yönlendirmesi gerekir. Bunun için geniş etekli elbiseler, kalçayaı kapatacak uzunlukta ceket yada gömlekler dikine çizgili yada büyük desenler elma tipi vücut için tavsiye edilir. Dar gömlekler, v yakalı bluzlar, dar kısa ceketlerden kaçınmak gerekir.

Düğün kıyafeti seçiminde altın kurallardan biri de evlenecek kişi ne kadar yakın olursa olsun asla beyaz tercih etmeyin. Çünkü gelinin giyeceği gelinlik beyaz olacak ve misafirler ikinci bir beyaz elbiseyi çok hoş karşılamaz. Bırakın beyaz renk o gün geline ait olsun. Diğer bir tavsiyemiz de çok fazla dekolte tercih etmeyin. Büyük bedenliler için düğün kıyafeti, kolları kalın bayanlar için elbise tavsiyeleri ve büyük yada küçük göğüslü bayanlar için abiye tavsiyelerimize de başka bir konumuzda yer vereceğiz…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir